Czujniki temperatury- jakie znamy rodzaje?

Czujnik temperatury to coś, co bywa pomocny w sporej części urządzeń. Nieważne, czy zajmujesz się skonstruowaniem ogrzewania akwarium, wymieniasz czujnik w silniku jakiegoś urządzenia, czy zajmujesz się tworzeniem jakiegokolwiek innego sprzętu elektronicznego, czujnik temperatury często jest czymś niezbędnym. Zorientuj się, jakie typy czujników temperatury zdają się być dostępne w sprzedaży i jaki wypadnie najlepiej w twym urządzeniu.

Czujnik temperatury to narzędzie, które służy do kontroli temperatury, które działa na zasilanie elektryczne. Jest to narzędzie, które wyświetla temperaturę z bardzo dużą skrupulatnością, co wpływa na to, że można zastosować to w bardzo czułych i delikatnych urządzeniach. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czujników temperatury, aczkolwiek wyróżniające się najwyższą popularnością uznaje się dwa: czujniki rezystancyjne i termoelektryczne.

Czujnik rezystancyjny to swojego rodzaju oporniki, których opór jest totalnie zależny od tego jaka jest temperatura. Mają niezwykle wysoką wrażliwość na zmienną temperaturę, będą odpowiednie więc do różnego rodzaju urządzeń, które zdają się być niewiarygodnie wrażliwe na ich wzrost. Tworzy się je z różnego rodzaju tlenków, od których ilości będzie zależeć dokładnie wrażliwość na zmienność temperatur. Czujniki rezystancyjne można podzielić na 2 typy – RTD i NTC.

Czujnik temperatury termoelektryczny działa na zasadzie zmiany napięcia na końcach. Złączone ze sobą, tworzą termoparę. Patrząc na to, iż czujniki termoelektryczne nie są w stanie działać liniowo, więc winno się przeprowadzać konsekwentny i cykliczny pomiar. Dokładność czujnika i wrażliwość na zmiany temperatur nie jest w zasadzie duża, jak w przypadku tych opisanych powyżej. Bowiem ich przewagą jest to, że są w stanie działać w większym zakresie temperatur.

Dodano 2017-08-01
Kategoria: Warsztat